سایت دار الوکلا مشاوره حقوقی و وکالت در تهران و کرج

۰۲۶-۳۲۳۱۱۷۸۶

آیا مشاوره رایگان نیاز دارید ؟

واخواهی​

واخواهی یا اعتراض به حکم غیابی

مرجع قضائی با توجه به اوصاف پرونده و اظهارات و دلایل طرفین دعوی ، رای صادر میکند. ( رای قطعی و رای نهایی ) و طرفین دعوی حق دارند نسبت به آن رای اعتراض کنند

اعتراض به رأي تجديد نظر (فرجام خواهي)

همچنین ثالثی که اصلا در دعوا نبوده می تواند نسبت به رای اعتراض کند: اعتراض شخص ثالث به رای

اما گاهی ممکن است شخصی که علیه او طرح دعوا شده بنا به دلایلی در دادگاه حضور نداشته و لایحه دفاعیه نیز ارسال نکرده باشد اگر دادگاه نیز علیه او رای کند ، می تواند نسبت به آن رای واخواهی کند. بنابراین واخواهی، اعتراض نسبت به رای غیابی است.

در تعریفی بهتر از واخواهی میتوان گفت:

واخواهی حاصل مصدر واخواندن است که در لغت به معنای عمل اعتراض می باشد. که واخواست نیز از آن مشتق شده است.اما اصطلاح واخواهی (opposition) در قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی،تنها به شکایتی گفته میشه که محکوم علیه غائب نسبت به حکم غیابی مطرح میکنند.

هرگاه علیه خوانده (شخصی که دعوا علیه وی اقامه شده است) حکم غیابی صادر شود وی می‌تواند در همان دادگاه صادر کننده حکم، به آن اعتراض کند این اعتراض محکوم علیه غایب به حکم غیابی را واخواهی می‌گویند. اگر بخواهیم در خصوص مبنای واخواهی صحبت کنیم باید بگوییم که مبنای واخواهی این است که حق دفاع برای محکوم علیه غایب محفوظ بماند، زیرا ممکن است مواردی باشد که محکوم علیه بدون سوء نیت غایب بوده و چه بسا اگر حضور می‌داشت با استناد به دلایل و مدارک، دعوی خواهان را از اعتبار می‌انداخت . بنابراین اصطلاح اعتراض در حقوق، مفهومی اعم و فراتر از واخواهی دارد

با عنايت به نصوص قانوني و تعاريف متعدد حقوقدانان براي شناخت رأي غيابي و موارد مجاز براي صدور آن ، شرايطي بايد وجود داشته باشد براي اينكه صدور رأي غيابي ، قانوني باشد لازم است :

اولاً : پس از ابلاغ احضاريه ، متهم يا وكيل وي در هيچ يك از جلسات دادرسي حاضر نگرديده و لايحه دفاعيه نيز نفرستاده باشد ؛

ثانياً :  موجبات دادرسي غيابي در دادگاه فراهم شده باشد ؛

ثالثاً :متهم پرونده براي دادرسي احضار شده باشد ؛

رابعاً : جرم ارتكابي از جرايم حق اللهي نباشد .

برای مشاوره حقوقی و هماهنگی با دفتر می توانید از طریق سامانه های ارتباطی اقدام نمایید 

اوصاف واخواهی

۱- واخواهی جزء روش‌های عدولی شکایت از آرا است یعنی همان شعبه صادر کننده رای مجددا به پرونده رسیدگی می‌کند.

۲- رسیدگی به واخواهی در صلاحیت همان شعبه صادر کننده حکم غیابی است حال ممکن است بنا به هر دلیلی قاضی تغییر کرده باشد.

۳- واخواهی دارای اثر انتقالی است بدین مفهوم که اختلاف از مقطع قبلی (رسیدگی غیابی) به مقطع واخواهی، با تمامی مسائلی که داشته با لحاظ اعتراضات و دلائل واخواه، منتقل می‌شود. در واقع منظور از اثر انتقالی این است که پرونده با تمام جوانب آن در یک مرحله دیگر مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

۴- واخواهی دارای اثر تعلیقی است بدین معنا که تا انقضاء مهلت واخواهی صدور دستور اجرای حکم ممنوع است و چنانچه در مهلت، واخواهی شده باشد، اجرای حکم تا روشن شدن نتیجه واخواهی متوقف می‌شود.

این نکته حائز اهمیت است که حکم دادگاه نسبت به خواهان همیشه حضوری است و فقط در خصوص خوانده می‌توان حکم غیابی صادر کرد.

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

ورود و ثبت نام وکلا

وکیل محترم لطفا جهت همکاری و عضویت مشخصات خود را تکمیل نمایید .