سایت دار الوکلا مشاوره حقوقی و وکالت در تهران و کرج

۰۲۶-۳۲۳۱۱۷۸۶

آیا مشاوره رایگان نیاز دارید ؟

شکوائیه

شکایت کیفری چیست؟

بر اساس ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲/۱۲/۰۴ 

شاکی یا مدعی خصوصی می‌تواند شخصاً یا توسط وکیل شکایت کند  

اولین اقدام شاکی جهت اعلام جرم و پیگیری حق خود، تنظیم شکوائیه می‌باشد؛ 

زیرا طبق ماده ۶۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ یکی از جهات قانونی برای شروع به تعقیب، شکایت شاکی یا مدعی خصوصی است. البته اگر جرم جنبه عمومی داشته باشد، طرح دعوا و تعقیب متهم از این جنبه از وظایف دادستان محسوب می‌شود.

نمونه شکوائیه:

برای مشاوره حقوقی و هماهنگی با دفتر می توانید از طریق سامانه های ارتباطی اقدام نمایید 

در شکوائیه موارد ذیل باید قید گردد:

مشخصات شاکی

در صورتی که بزه دیده ( یعنی کسی که از جرم ارتکابی دچار ضرر و صدمه شده است ) اقدام به شکایت کرده و درخواست رسیدگی به عمل مجرمانه‌ای که نسبت به او صورت گرفته است داشته باشد ، شاکی نامیده می‌شود.

ذکر مشخصات شاکی در شکوائیه ضروری است؛ نام و نام خانوادگی، نام پدر، سن، شغل، میزان تحصیلات، وضعیت تاهل، تابعیت، مذهب، شماره شناسنامه، شماره ملی، نشانی دقیق و در صورت امکان نشانی پیام‌نگار (ایمیل)، شماره تلفن ثابت و همراه و کدپستی

تاریخ، ساعت و محل وقوع جرم

یکی از نکات مهم در تنظیم شکایت کیفری مکان و زمان وقوع جرم است، زیرا در صلاحیت مرجع رسیدگی و نیز چگونگی مجازات دخالت دارد.

در خصوص محل وقوع جرم، اگر محل وقوع جرم بطور مثال در حوزه قضایی شهرستان ملارد و محل کشف جرم کرج باشد، دادسرای ملارد صلاحیت رسیدگی به جرم را خواهد داشت.
در خصوص زمان وقوع جرم، بطور مثال اگر در ماه های حرام یعنی ذی‌القعده، ذی الحجه، محرم و رجب طی نزاعی منتهی به ضرب و جرح یا قتل شود، هنگام پرداخت دیه یک سوم به اصل دیه اضافه خواهد شد.

عنوان و موضوع شکایت

شاکی موظف است موضوع شکایت خود را به روشنی اعلام کند. البته تشخیص این که عمل ارتکابی از سوی متهم چه عنوانی دارد، با قاضی است. به عنوان مثال ممکن است شخصی تحت عنوان سرقت از متهم شکایت ‌کند ولی قاضی کشف کند عمل ارتکابی از سوی متهم، خیانت در امانت است. در این صورت کیفرخواست با این عنوان صادر خواهد شد و اعلام عنوان جرم به صورت اشتباه، موجبی ار برای توقف رسیدگی و صدور حکم مجازات مجرم نخواهد شد.

  • شایسته است در جهت آشنایی با یکی از تفاوت‌های دادخواست و شکواییه گوشزد شود، دادخواست مربوط به دعاوی حقوقی بوده و حتماً باید تحت عنوان درست اقامه شود، در غیر این صورت راه به جایی برده نخواهد شد، زیرا دادگاه راساً قرار رد دعوا صادر خواهد کرد.

ضرر و زیان وارده به مدعی و مورد مطالبه وی

ادله وقوع جرم، اسامی و مشخصات شهود و مطلعان در صورت امکان

مشخصات و نشانی مشتکی‌عنه یا مظنون در صورت امکان

در صورتی که شاکی یا به عبارتی همان شخصی که جرم بر او واقع می‌شود، تعقیب مرتکب را بخواهد و علیه او اقدام به شکایت کند، به فردی که علیه او شکایت مطرح می‌شود، متشاکی (مشتکی عنه) یا همان مظنون گفته می‌شود.

ارائه آدرس دقیق و یا معرفی محل اختفای وی می‌باشد. زیرا علاوه بر اینکه استماع دفاع متهم برای مرجع قضایی اهمیت دارد، عنداللزوم امکان صدور قرار تأمینی مناسب فراهم شود تا در مراحل بعدی دادرسی، دسترسی به مشارالیه میسر شود. 

تبصره: قوه قضائیه مکلف است اوراق متحدالشکل مشتمل بر موارد فوق را تهیه کند و در اختیار مراجعان قرار دهد تا در تنظیم شکوائیه مورد استفاده قرار گیرد.

« عدم استفاده از اوراق مذبور مانع استعمال شکایت نیست »

در تنظیم شکواییه چند نکته و شرط لازم میباشد که عبارتند از :

دانلود نمونه شکوائیه‌

نمونه شکوائیه ضرب و جرح

نمونه شکوائیه توهین و تهدید

ورود و ثبت نام وکلا

وکیل محترم لطفا جهت همکاری و عضویت مشخصات خود را تکمیل نمایید .