سایت دار الوکلا مشاوره حقوقی و وکالت در تهران و کرج

۰۲۶-۳۲۳۱۱۷۸۶

آیا مشاوره رایگان نیاز دارید ؟

استشهادیه

استشهادیه چیست

استشهادیه یک فرم کتبی است که به موجب آن ، مسائلی که شخصی شاهد آن بوده است را در فرم قید کرده و ذیل آن را امضا می کند . مطالب و مندرجات ذکر شده در استشهادیه می تواند به عنوان ادله اثبات دعوا در صدور حکم توسط قاضی موثر باشد.

براساس قانون یکی از دلایل اثبات خواسته یا دعوی در دادگاه، شهادت شهود است. در شهادت، فردی امری را به نفع یکی از ۲ طرف دعوی و به زبان دیگر بیان می‌کند و به نوعی از وقوع خبری اطلاع می‌دهد.

انواع شهادت

۱_ یکی از انواع شهادت به طور مستقیم است که فرد شاهد (گواه) شاهد رخ دادن واقعه‌ای بوده یا امر رخ داده را شنیده باشد (مانند: جاری شدن صیغه عقد) یا آن را لمس کرده باشد (مانند: لمس بسته ای اسکناس).

۲_ یکی دیگر از انواع شهادت، گواهی بر گواهی (شهادت بر شهادت شاهد) است که به گواهی (شهادت) فردی که امر مورد اختلاف دو طرف دعوی را ندیده، نشنیده و لمس نکرده باشد اما آن را از فردی که دیده، شنیده یا لمس کرده باشد، در دادگاه نقل قول میکند.

۳_ یکی از انواع شهادت شهود، اعلام آگاهی از تحقیق محلی است به این معنا که شاهد منعکس کننده واقعه ای باشد که دهان به دهان در محلی پیچیده باشد که موضوع بحث ما می‌باشد.

برای مشاوره حقوقی و هماهنگی با دفتر می توانید از طریق سامانه های ارتباطی اقدام نمایید 

چند نکته کوتاه در مورد استشهادیه

نکته اول:

حتما باید استشهادیه واقعی باشد و به صورت صحیح و معتبر توسط شهود تنظیم و امضا شود ؛ در غیر اینصورت تنظیم استشهادیه دروغین را می توان یکی از مصادیق جرم جعل به حساب آورد که البته قابل مجازات نیز میباشد . 

نکته دوم:

-کسانی که استشهادیه را امضا میکنند حتما باید آن فردی که به نفع او شهادت میدهند و  گفته‌های خود را امضا می کنند را بشناسند و متن استشهادیه را با دقت مطالعه نمایند در غیر این صورت عواقب و آثار حقوقی به دنبال دارد ، بالاخص اگر در شهادت کذب دادن ، ضرر مادی به طرف مقابل  وارد گردد . 

نکته سوم:

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد. کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

ورود و ثبت نام وکلا

وکیل محترم لطفا جهت همکاری و عضویت مشخصات خود را تکمیل نمایید .